על היתרונות שבעבודה בקבוצות והצלחה קבוצתית עם ימי גיבוש לעובדים

פעילויות מגניבות

מעל 10 פעילויות מתאימות לחברות וקבוצות גדולות!

פעילויות מקוונות

נסו את הגרסה המקוונת של אחת מהפעילויות הבאות

שתף עם חברים:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

צרו איתנו קשר:

כל אחד מאיתנו מהווה חלק מקבוצות שונות לאורך כל שנות החיים. אנו חלק ממשפחה קרובה ומורחבת, חלק מקבוצה במקום העבודה, חלק מקבוצה בשירות הצבאי ומשתייכים לקבוצות חברתיות שונות כמו תנועות נוער, חוגים, קבוצת חברים מהטיול שאחרי הצבא ועוד. הקבוצות אליהן אנו משתייכים משפיעות עלינו ועל חיינו, והן מהוות גופים מאוד משמעותיים, שמניעים תהליכים חשובים בחיינו. בין אם זו המשפחה המורחבת או הצוות שאתו אנו עובדים במקום העבודה, קבוצות תמיד צריכות לעבוד כתא משותף במטרה להניע יחד תהליכים או להגיע יחד אל מטרה משותפת. בחברת challenge הפעילות מתמקדת בגיבוש קבוצות ובפיתוח מיומנויות וכישורים שונים. על מאפיינים שונים בקבוצות מסוגים שונים, ימי גיבוש לקבוצות והנחייה קבוצתית שמניעה את הקבוצה להצלחה במאמר שלפניכם.

מודלים בהתפתחות הקבוצה

החל משנות ה – 60 תאורטיקנים, פסיכולוגים וסוציולוגים החלו לפתח תיאוריות ומודלים על הפעילות בקבוצה, חלקם משמשים עד היום לצורך גיבוש קבוצות ובניית תהליכים בקבוצה, ואילו אחרים נזנחו מאחור.

בין הנושאים שנחקרו אודות קבוצות שונות נמנים סוגי תהליכים שמאפיינים היווצרותה של קבוצה, מטרות ויעדים קבוצתיים, ערוצי התקשורת ודפוסי התקשורת בין הפריטים בקבוצה, אופן התנהלות הקבוצה באופן כללי, והתנהלות הפרט בתוכה, התנגדויות ומחלוקות בקרב חברי הקבוצה ועוד.

סוגים שונים של קבוצות מתגבשות בדרך זהה – המודל של טוקמן

באופן גס, ניתן לחלק את הקבוצות ל – 3 סוגים עיקריים:

  1. קבוצות תמיכה – שם כללי למגוון קבוצות, שנועדו לעזור לאנשים, שמתמודדים עם קשיים על רקע דומה. קבוצות אלו כוללות קבוצות תמיכה לאלכוהוליסטים או מכורים לסמים, קבוצות תמיכה לאנשים שסובלים מהשמנת יתר, קבוצות תמיכה לסובלים מסוכרת, מחלת הסרטן או כל בעיה בריאותית אחרת, קבוצות תמיכה למשפחות של אנשים שחולים באלצהיימר וכדו'.
  2. קבוצות למידה או הדרכה – קבוצות שמתכנסות יחד לצורך רכישת ידע או פיתוח מיומנויות שונות ורכישת הכשרה בתחומים שונים כמו חוגי העשרה, קבוצות צילום, קבוצות מחול וכדו' או קבוצות הורים לדוגמה שמבקשים לרכוש מיומנויות הוריות, קבוצות שמבקשות לשפר את התקשורת הזוגית וכדו'.
  3. קבוצות בארגונים – קבוצות אלו מאפיינות סביבות עבודה, ובדרך כלל התהליכים הקבוצתיים המתרחשים בהן הם בעלי השפעה ניכרת על הצלחת החברים בקבוצה. כשהם חולקים מטרה משותפת, מצופה מהם לעמוד ביעדים שונים, לשתף פעולה, לחלוק חללים משותפים, להתמודד עם אתגרים ולחלוק בהצלחות ובכישלונות, הן הבסיס להצלחת הארגון. בעוד בקבוצות הקודמות הפרט אינו תלוי בהכרח ביתר חברי הקבוצה, בארגונים, ההצלחה של הפרט פעמים רבות תלויה בהצלחת הקבוצה כולה, ולשם כך דרושים הרבה יותר שיתוף פעולה, ערוצי תקשורת פתוחים ועבודת צוות.

אף על פי שקבוצות שונות זו מזו במטרות או באופי הפעילות שלהן ובמגוון מרכיבים נוספים כמו המכנה המשותף של חבריהן, חתך הגילאים, הסטטוס שלהם ועוד, כל הקבוצות מתגבשות בצורה זהה.

ברוס טוקמן, שהגדיר כבר בשנת 1977 את המודל שלו להתפתחות קבוצה הטביע אותו, והוא משמש תאורטיקנים ופסיכותרפיסטים ברחבי העולם.

המודל מתבסס על 5 שלבים:

  1. הקמה (Forming) – השלב שבו הקבוצה נוצרת באופן מלאכותי או טבעי. ברמה הקבוצתית היא מגדירה מטרות משותפות, מתרגמת אותן למשימות ולשיטות עבודה, וברמה האישית כל אחד מחבריה מבסס את מעמדו.
  2. סיעור (Storming) – השלב שבו מתעוררות התנגדויות בין חברי הקבוצה וקונפליקטים בנושאים שונים כמו דרכי פעולה, שליטה, קבלת החלטות וכו'.
  3. נורמות (Norming) – השלב שבו מתגבשות הנורמות החברתיות בקבוצה ומתחילות להיווצר לכידות ואחדות. חברי הקבוצה מביעים את דעותיהם בחופשיות ונוצרים שיתופי פעולה ספונטניים לצד קונפליקט בין יחסי הקרבה.
  4. ביצוע (Performing) – השלב הזה מתאפיין באפקטיביות ותפוקה גבוהה, שביעות רצון גבוהה בקרב חברי הקבוצה והבנה הדדית באשר לציפיותיו של היחיד.
  5. דעיכה ופירוק (Adjourning) – השלב הזה מתאפיין בהכרה בהצלחות הקבוצה, המטרה הושגה וחברי הקבוצה פונים לעבר מטרה משותפת חדשה או שפונים לאפיקים חדשים, כל אחד לדרכו.

גיבוש קבוצתי הוא החלק הארי שמשפיע על הצלחת משימות בקרב קבוצות וצוותי עבודה

במקומות עבודה שונים מתגבשות קבוצות שונות. פרט לקבוצות חברים שמתגבשות באופן טבעי, מכורח הנסיבות מתאגדים אנשים שמרכיבים צוות עבודה, ונועדו למלא יחד משימות ולהגיע ליעדים שונים. הצלחתם תלויה במידה רבה לאין שיעור במידת הגיבוש שלהם.

פיתוח יכולות העובדים

במסגרת פעילות גיבוש לקבוצות ניתן לפתח יכולות אישיות של כל אחד מחברי הקבוצה. למעשה, בתהליך טבעי של התגבשות קבוצתית כל פרט מתפתח באופן עצמאי על ידי חשיפה לאנשים ששונים ממנו, ועל ידי מציאת המכנה המשותף ביניהם, כל אחד לומד מהאחר ומביא את ייחודיותו לקבוצה. על ידי חיזוק ופיתוח כל אחד מחברי הקבוצה, הקבוצה כולה מתחזקת ומתעצמת.

במסגרת פעילות odt לקבוצות עם חברתנו תוכלו לפתח מגוון יכולות וכישורים בקרב העובדים שלכם, שיתרמו להתפתחותם האישית והמקצועית בפרט ולהתפתחות הקבוצה בכלל. לפניכם חלק קטן מהם:

– פיתוח מיומנויות תקשורת

– חיזוק עבודת צוות ושיתוף פעולה בקבוצה

– פיתוח אסטרטגיה

– ניהול משא ומתן ובניית קשרים

– פיתוח מנהיגות, יצירתיות וחדשנות

– עמידה בזמנים, תכנון מקדים ויעילות תפקודית

הגדלת מעורבות העובדים

עובדים מגובשים יותר הם עובדים מעורבים יותר. בין אם תהליך הגיבוש הוא ספונטני או שנוצר הודות להתערבות חיצונית, הוא מסייע לעובדים לעמוד באתגרים, להתמודד בצורה אפקטיבית ויעילה יותר גם בתקופות עומס, אך מעבר לכך, הוא תורם למעורבותם במקום העבודה, מה שמוביל ליותר יוזמה, יותר יצירתיות, יותר שיתוף פעולה ולביטוי עצמי של כל אחד מחברי הקבוצה, וכשכל חבר קבוצה מתבטא באופן ייחודי, הרעיונות מבריקים יותר ואף יישום הרעיונות והוצאתן אל הפועל מוצלחות יותר.

עובדים מגובשים ומעורבים תורמים יותר מהידע ומהיכולות שלהם לטובת הצלחת הכלל, ויחד מצליחים להגיע להישגים טובים יותר, ולכן זה כל כך חיוני לשלב משחקי גיבוש לעובדים גם כחלק מהשגרה הכללית בסביבת העבודה.

העברת משוב אפקטיבי ובונה

קבוצות מגובשות מצליחות לעמוד בפני ביקורת בצורה חזקה ויציבה יותר. כשלכל אחד מהחברים בקבוצה אכפת מזולתו, ויחד הם חותרים להגיע למטרה משותפת, גם האחריות היא הדדית, לטוב ולרע, וקל להם לפרגן אחד לשני על הצלחות ולתמוך זה בזה בעת קשיים והתמודדות מול אתגרים, ולכן משתלם לכל בעל חברה לחפש הצעות לימי גיבוש לעובדים. לנו יש כמה להציע לכם.

עבודה קבוצתית יתרונות רבים לה

מחקרים מצאו, שהעבודה כסוליסט מניבה פחות הצלחה. בהימצא קבוצה מגובשת, שחותרת יחד להצלחה, סיכויה גבוהים יותר, והיא אף עשויה להגיע למדד הצלחה גבוה יותר.

המחקרים מתבססים על העובדה, שהאם הוא יצור חברתי, שתמיד נמצא באינטראקציה עם הסביבה שלו, ולכן אל לו להסתגר בעולמו, אלא לשתף ברעיונותיו, בתחושותיו וברגשותיו את זולתו, וכך ישתלב בצורה טבעית במקום שנכון עבורו להתפתחות קלה וטבעית, כשהוא משתמש בכל המשאבים שעומדים לרשותו.

קבוצה מגובשת מכילה יתרונות רבים הן עבור החברים בה והן עבור הארגון. הנה כמה מהעיקריים שנמצאו במחקרים שונים:

– קבוצות מעמידות מרחב ללמידה חברתית שאינה פוסקת וללמידה של שיתוף פעולה ועבודת צוות. כפועל יוצא מזה הן מחנכות לערכים, משפרות את מיומנויות התקשורת, את התקשורת הבינאישית ועוד.

– קבוצות מהוות גורם שמגביר מוטיבציה ומעודדת ביטוי של כישורים וכישרונות מרובים, שלא היו באים לידי ביטוי בלעדיהן.

– הפרטים בקבוצות מתנסים בהתנהגויות שונות ובדרכי פעולה מגוונות.

– קבוצות מגמישות את יכולתם של האנשים להסתגל למסגרת ולחוקי המסגרת השונים.

לסיכום,

ימי גיבוש לקבוצות הן דרך אחת מיני רבות לתרום הן לעובדים בחברה שלך והן להתפתחות החברה עצמה. עם פיתוח כישורים ומיומנויות ופתיחת ערוצי התקשורת שבין חברי הקבוצה, גם הצוות הקשוח שלך יכול להתגמש, להתרכך ולהיות הרבה יותר אפקטיבי, פרודוקטיבי, יצירתי ויצרני.

חברתנו מתמחה בהנחיית קבוצות ובהתאמת פעילויות תוכן מאתגרות ומהנות מאוד לקבוצות שונות. בואו לגרום לצוות שלכם לצמוח וגלו כמה הם מופלאים יחד.

בא לכם לקבל פרטים נוספים? השאירו לנו פנייה ונחזור אליכם בהקדם!
"לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה."
ארז ואודי
חברת Elementor

"